Powoli uczymy się oszczędzać?

Jakiś czas temu przeprowadzone zostały badania na temat oszczędzania. Ich wyniki wyraźnie pokazują, jak w tej kwestii prezentujemy się w gronie przedstawicieli wszystkich państw naszego globu.

Na całym świecie odłożono w ubiegłym roku 136 bilionów Euro. Zdecydowanie przodują tu Amerykanie, Kanadyjczycy – zebrali bowiem prawie połowę owej kwoty.

piggy-bank-970340_640
Warto sprawdzić zatem, jak wypadli Polacy. Dużo mówi się o tym, iż zupełnie nie potrafimy oszczędzać, jednak wyniki owych badań ukazują nas w nieco lepszym świetle. Dzięki naszej zaradności udało nam się w ubiegłym roku uplasować na całkiem niezłym, 39. miejscu pośród obywateli posiadających najwięcej oszczędności. Na jednego mieszkańca naszego kraju przypada średnio ponad 6 tysięcy Euro oszczędności. W bankach przechowujemy 620 milionów złotych, w funduszach inwestycyjnych zgromadziliśmy 100 milionów, zaś w akcjach giełdowych 30 milionów.

Jak podkreślają specjaliści, boimy się jednak lokat długoterminowych. Wybieramy zwykle takie opcje, które pozwolą nam w razie konieczności szybko się z inwestycji wycofać – i to nie narażając się na straty. Nie wiadomo oczywiście, ile oszczędności znajduje się w przysłowiowych skarpetach, w szafkach pod pościelą czy w innych sekretnych miejscach w domach Polaków. Jedno jest jednak pewne – mit o tym, że wydajemy wszystko, co zarobiliśmy, chyba należy obalić. Do Amerykanów nam wprawdzie raczej daleko, ale i tak podkreślić należy, że to bardzo dobra tendencja. Pieniądze wszak nie lubią nudy!